Firma iTaxi rozwija swoją flotę o samochody z napędem elektrycznym. W bieżącym kwartale do jej floty dołączają pojazdy elektryczne modeli: KIA EV6, Tesla 3, Audi e-Tron oraz wodorowe Toyoty Mirai. Zwłaszcza wodorowe Toyoty Mirai, będące pierwszymi w Polsce i jednymi z pierwszych w Europie wodorowymi taksówkami, są potwierdzeniem innowacyjności i obranych kierunków rozwoju iTaxi. Zakup tego typu pojazdów to jeden z kluczowych elementów strategii zrównoważonego rozwoju iTaxi, która zakłada, że do końca 2022 roku niskoemisyjne auta będą stanowić 50% floty firmy, natomiast do 2025 roku – aż 80%.
– Działania proekologiczne są jednym z fundamentów długoterminowej strategii rozwoju iTaxi. Stawiamy sobie bardzo ambitne cele w tym zakresie. Będziemy je realizować przede wszystkim poprzez rozbudowę floty o samochody elektryczne i hybrydowe, które są bardziej przyjazne dla środowiska. Na aspekt ekologiczny zwracamy także uwagę, wchodząc we współpracę z innymi partnerami. Tak też było w przypadku olsztyńskiego Green Taxi, z którym połączyliśmy siły we wrześniu br. Niskoemisyjne auta stanowią ponad 60% ich floty – mówi Jarosław Grabowski, CEO iTaxi S.A.
KIA EV 6 to nowoczesny i sportowy crossover, którego system szybkiego ładowania pozwala uzupełnić ponad 100 km zasięgu w mniej niż 4,5 minuty. Natomiast Teslę 3 wyróżnia bezpieczeństwo i szybkość – otrzymała 5 gwiazdek we wszystkich kategoriach w testach Euro NCAP, a przyspiesza od 0 do 100 km/h w zaledwie 3,3 s. Na jednym ładowaniu przejedzie do 500 km. Kolejny samochód elektryczny we flocie iTaxi to elektryczne Audi e-tron – w pełni elektryczny sportowy SUV, mający zasięg powyżej 400 km i możliwość szybkiego ładowania mocą aż 150 kW. W wodorowym sedanie Mirai od Toyoty energia elektryczna powstaje na skutek reakcji chemicznej tlenu z wodorem. Jedyną „spaliną” tej reakcji jest woda. Filtry w tym pojeździe sprawiają, że w czasie każdego przejazdu nie tylko nie zanieczyszcza on, ale wręcz oczyszcza powietrze przepływające przez auto. Będzie to pierwszy w Polsce tego typu samochód jeżdżący jako taksówka.
Firma iTaxi zachęca kierowców do wyboru niskoemisyjnych pojazdów z uwagi na preferencje wielu obsługiwanych przez nią przedsiębiorstw. Preferencje klientów oraz ustawienia punktacji flotowej dla tego typu aut dają szansę na większą liczbę zleceń i wyższe przychody kierowców. Dodatkowo firma stawia na optymalizację tras, zarówno dojazdu do klienta, jaki i przejazdu na miejsce docelowe. Dzięki algorytmowi aplikacji mobilnej iTaxi czas i droga są maksymalnie skrócone, co także wpływa na ograniczenie emisji CO2 do atmosfery.
– Bardzo cieszymy się, że flota iTaxi powiększa się o kolejne auta z napędem bardziej przyjaznym dla środowiska. Zachęcamy naszych kierowców do korzystania z tego typu pojazdów, zwłaszcza że w dużych, zatłoczonych miastach jest to dla nich bardziej ekonomiczne rozwiązanie. Z naszymi partnerami biznesowymi prowadzimy działania zmierzające do budowy i udostępniania kierowcom iTaxi stacji szybkiego ładowania pojazdów, na preferencyjnych zasadach. Zabiegamy też o kształtowanie polityki miejskiej wspierającej takie projekty udogodnień dla niskoemisyjnych aut. Ponadto mamy w planach kolejne programy leasingu i wynajmu tego typu samochodów dla współpracujących z nami kierowców. Aby zapewnić im lepszą dostępność do takich pojazdów oferujemy gwarancje finansowe, wymagane do uruchomienia wynajmów – komentuje Andrzej Padziński, członek zarządu i dyrektor ds. floty w iTaxi S.A.
Również pasażerowie mogą świadomie wybrać rodzaj samochodu, jakim będą podróżować. Opcja ECO gwarantuje przejazd pojazdem elektrycznym lub hybrydowym. Dostępna jest zarówno dla osób, które decydują się na kurs z ceną gwarantowaną, jak i tych, którzy preferują opłatę według taksometru. Dzięki kolejnym etapom prac nad aplikacją klienci będą mogli sprawdzić ślad węglowy dla każdego kursu. W planach są kolejne zmiany, które umożliwią użytkownikom podróżowanie z jeszcze większym poszanowaniem dla środowiska.
– Zielona transformacja nie będzie możliwa, jeśli nie zaangażują się w nią wszyscy gracze, wszystkie grupy odbiorców. Inwestycja w elektryczną flotę to konkretny, namacalny i mierzalny efekt środowiskowy. Ślad węglowy (uniwersalna miara oddziaływania człowieka na środowisko, wyrażona w kg emisji ekwiwalentu dwutlenku węgla powstałego podczas danej aktywności) przejechania 100 km pojazdem elektrycznym napędzanym czystą, odnawialną energią jest aż 20-krotnie niższy niż w przypadku samochodów napędzanych benzyną czy dieslem – komentuje Agnieszka Rozwadowska, prezeska Carbon Footprint Foundation.
W ramach działań na rzecz zrównoważonego rozwoju iTaxi stawia także na redukcję plastiku, segregację odpadów oraz bardziej ekologiczne produkty codziennego użytku. Firma opracowała również poradnik dla pracowników, z którego mogą dowiedzieć się, jak żyć i pracować w sposób bardziej przyjazny dla środowiska.