Do odbycia Kursu Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy w zaledwie kilka dni zgłosiło się blisko 100 kierowców iTaxi z Gniezna, Katowic, Krakowa, Łodzi, Poznania, Trójmiasta, Warszawy i Wrocławia. Pierwsze szkolenia rozpoczęły się już w Warszawie. Kurs realizowany przez Centrum Ratownictwa pozwala na uzyskanie tytułu „Ratownika Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy”. Szkolenie obejmuje najważniejsze elementy pierwszej pomocy, które mogą być przydatne w codziennych sytuacjach. Uczestnicy odbędą zajęcia teoretyczne i praktyczne, z czego aż 41 godzin poświęconych zostanie na realizację ćwiczeń praktycznych oraz pozorowanych akcji ratunkowych. Osoby biorące udział w kursie dowiedzą się m.in. jak przeprowadzać resuscytację, jak używać defibrylatora, jak opatrzeć uszkodzenia i obrażenia, czy w jaki sposób przeprowadzić ewakuację. Ale to nie wszystko – w związku z panującą sytuacją epidemiologiczną, niezwykle cenne będzie także szkolenie z „Tlenoterapii i przyrządowego udrażniania dróg oddechowych”. W związku z licznym zainteresowaniem, szkolenia kierowców iTaxi na ratowników medycznych będą odbywać się cyklicznie.
Zapewnienie bezpieczeństwa przejazdów to dla nas kwestia priorytetowa. W marcu br. jako pierwsi zamontowaliśmy w samochodach przegrody oddzielające kierowców od pasażerów, wnętrza aut naszej floty są regularnie ozonowane, a kierowcy zostali wyposażeni w płyn do dezynfekcji rąk i pojazdów. Od kilku miesięcy – przy wsparciu naszych partnerów w branży medycznej – rozwozimy testy na koronawirusa. Teraz idziemy o krok dalej – rozpoczynamy szkolenia kierowców współpracujących z nami na pełnoprawnych ratowników. Po ukończonym kursie, każdy z nich otrzyma torbę ratunkową z wyposażeniem. Znajdą się w niej m.in. wyposażenie przydatne przy RKO (Resuscytacja krążeniowo-oddechowa) i tlenoterapii, środki do zabezpieczenia ran, złamań, krwotoków i oparzeń oraz utrzymania komfortu termicznego – komentuje Andrzej Padziński, członek zarządu iTaxi, dyrektor ds. floty.
Auta kierowców, którzy odbędą szkolenie zostaną oznakowane specjalnymi naklejkami. Pozwoli to innym kierowcom na ich identyfikację i umożliwienie im jak najszybszego dojazdu na miejsce zdarzenia.
Widząc rosnące zapotrzebowanie na personel medyczny i paramedyczny, dostrzegając rolę jaką mogą w obecnej sytuacji odegrać wyszkoleni ratownicy Kwalifikowanej Pierwszej Pomocy zarówno na drogach, jak i poza nimi, np. w realizowanych przez nas, dla naszych partnerów z branży medycznej, projektach związanych z walką z CODVID oraz szerokim wsparciem placówek medycznych i ich pacjentów, zdecydowaliśmy o podjęciu tego programu szkoleniowego. Zdarza się, że kierowcy iTaxi i innych korporacji są świadkami wypadków drogowych z udziałem pojazdów i pieszych. Do tej pory mogli jedynie wezwać pomoc i czekać na jej przyjazd. Dzięki profesjonalnym szkoleniom na ratowników medycznych, kierowcy będą mogli nieść pomoc tam, gdzie jest ona potrzebna. Często to minuty lub sekundy decydują o czyimś życiu lub zdrowiu. Mamy nadzieję, że tego typu inicjatywy przyczynią się do poprawy bezpieczeństwa na polskich drogach – dodaje Andrzej Padziński, członek zarządu iTaxi, dyrektor ds. floty.
Szkolenia kierowców już trwają. Zakończą się państwowym egzaminem praktyczno-teoretycznym oraz uzyskaniem certyfikatu “Ratownika”, czyli najwyższego możliwego stopnia przeszkolenia w zakresie ratownictwa, który dostępny jest dla osób nieposiadających wykształcenia medycznego. iTaxi wyposaży tych kierowców w profesjonalne torby ratownicze oraz środki ochrony osobistej, by w każdej chwili mogli być gotowi do niesienia pomocy.