Bądź na bieżąco

iTaxi wspiera Warsaw Genomics w dostarczaniu testów na koronawirusa pacjentom indywidualnym

iTaxi, we współpracy z Warsaw Genomics rozpoczęło dystrybucję testów w kierunku SARS‑CoV‑2 wśród pacjentów indywidualnych na terenie całej Polski. Wspólne działanie firm przyspieszy proces diagnozowania w łatwy i bezpieczny sposób.

We flotowych autach iTaxi już w marcu zainstalowane zostały przesłony oddzielające pasażera od kierowcy. To jednak nie koniec działań podjętych przez spółkę w walce z pandemią.

W obliczu tak dynamicznie zmieniającej się sytuacji, w obu firmach podjęliśmy strategiczne decyzje i tym samym nawiązaliśmy współpracę. Nie byłoby to możliwe, gdyby nie możliwości technologiczne platformy iTaxi oraz zaangażowanie naszych kierowców. Wierzę, że działania podjęte z Warsaw Genomics przyniosą pozytywne efekty, z korzyścią dla wszystkich, którym możemy pomóc – mówi Tomasz Soczówka, Strategic Advisory & Partnerships Manager w iTaxi.

Od 18 maja br. firma udostępnia taksówki, które dostarczają testy na koronawirusa pacjentom indywidualnym. Są to wspólne działania iTaxi i Warsaw Genomics – firmy specjalizującej się w diagnostyce molekularnej, która od początku pandemii zrealizowała już ponad 100 000 testów w kierunku koronawirusa na potrzeby systemu ochrony zdrowia.

Odpowiednio przeszkoliliśmy kierowców w zakresie bezpieczeństwa każdy z nich otrzymał dodatkowe środki ochrony osobistej. Co ważne, nasi kierowcy nie mają bezpośredniego kontaktu z osobami, którym dostarczają testy. Próbki testów na czas transportu przechowywane są w przestrzeni bagażowej, w dezynfekowanych, zamkniętych pojemnikach. Przekazywanie testów i odbiór próbek realizowane są bezkontaktowo. Wszystkie auta po transporcie testów są ozonowane, więc szansa na kontakt z wirusem osoby postronnej jest praktycznie niemożliwa mówi Andrzej Padziński, członek Zarządu iTaxi, dyrektor ds. floty.

Obowiązująca procedura transportu jest zgodna z wymogami prawnymi: ustawą z dnia 19 sierpnia 2011 r. o przewozie towarów niebezpiecznych (Dz.U.2020.154), umową europejską dotyczącą międzynarodowego przewozu drogowego towarów niebezpiecznych (ADR), sporządzoną w Genewie dnia 30 września 1957 r. (Dz.U.2017.1119) oraz wytycznymi WHO dotyczącymi przepisów transportu substancji zakaźnych 2019–2020.

Zasady pakowania wymazów są zgodne z instrukcją P650. Naczynie pierwotne stanowi plastikowa, szczelnie zamknięta probówka z wymazem, opakowanie pośrednie – szczelnie zamknięta torebka plastikowa, dodatkową ochronę stanowi koperta oraz opakowanie zewnętrzne w postaci zamykanego, oznakowanego plastikowego pudełka, do którego osoba badana wrzuca pobrany materiał. Łącznie są to cztery warstwy ochronne.

Wszystkie testy realizowane przez Warsaw Genomics wykonywane są metodą RT-PCR w czasie rzeczywistym rekomendowaną przez Światową Organizację Zdrowia (WHO).

Niezmiennie w pierwszej kolejności do badania przyjmowane są testy ze szpitali i stacji sanitarno-epidemiologicznych. Obecnie potencjał laboratorium wykracza poza potrzeby systemu ochrony zdrowia, dlatego zdecydowaliśmy o możliwości zakupu testów przez pacjentów indywidualnych. Jednocześnie jest to kolejne, po uruchomieniu e-poradni, działanie mający na celu zapewnienie pacjentom wsparcia poprzez bezpieczny dostęp do specjalistycznej opieki medycznej mówi dr hab. n. med. Anna Wójcicka, współzałożycielka Warsaw Genomics.

Badanie można zlecić poprzez stronę badamygeny.pl/zamow. Pakiet wymazowy zostanie bezkontaktowo dostarczony (wraz ze szczegółową instrukcją pobrania) i odebrany przez kierowcę iTaxi. Wynik badania zostanie przesłany na wskazany adres e-mail w ciągu 24 godzin od dostarczenia materiału do laboratorium Warsaw Genomics.

 – W tym ciężkim okresie każda pomoc jest ważna, dlatego cieszę się, że flota iTaxi może aktywnie uczestniczyć w walce z epidemią. Dziękuję kierowcom, którzy zgłosili się do tego zadania i jeżdżą realizując wyższy cel, jakim jest ochrona zdrowia nas wszystkich! Wierzę, że dzięki wspólnej mobilizacji, wkrótce uda nam się ograniczyć rozprzestrzenianie się koronawirusa oraz uniknąć wielu zachorowań dodaje Padziński.