Ministerstwo Transportu i Budownictwa zaprezentowało zmianę ustawy o transporcie drogowym, która w założeniu reguluje funkcjonowanie polskiego runku przewozu osób i taxi. Jedną z podstawowych zmian było wprowadzenie definicji pośrednictwa przy przewozie osób, a także ustawienie wymogu posiadania licencji na przewóz osób.
Wedle Ministerstwa Infrastruktury i Budownictwa wprowadzenie nowych zapisów dotyczących branży przewozu osób jest konieczne ze względu na rozproszenie rynku oraz by zapewnić równe warunki konkurencji podmiotom świadczącym usługi przewozu osób.
Jedną z podstawowych proponowanych zmian jest wprowadzenie licencji na pośrednictwo przy przewozie osób. Licencja jest wymagana od podmiotu pośredniczącego przy przewozie osób i nie będzie stanowiła znacznego obciążenia dla przedsiębiorców. Jej rolą jest ujednolicenie zasad prowadzenia działalności w zakresie przewozu osób.
Jak czytamy: „Projekt wychodzi naprzeciw oczekiwaniom wynikającym z potrzeby liberalizacji niektórych warunków związanych z uzyskaniem licencji upoważniającej do wykonywania krajowego transportu drogowego w zakresie przewozu osób taksówką, samochodem osobowym oraz pojazdem samochodowym przeznaczonym konstrukcyjnie do przewozu powyżej 7 i nie więcej niż 9 osób łącznie z kierowcą. Takie rozwiązanie ma na celu ułatwienie przedsiębiorcom rozpoczęcie działalności gospodarczej związanej z wykonywaniem zarobkowego przewozu osób ww. pojazdami. Zaproponowane rozwiązania uwzględniają istotne aspekty organizacji rynku drogowego przewozu osób, w tym funkcjonowanie nowych modeli firm. Obowiązek posiadania licencji na pośrednictwo przy przewozie osób i warunków z tego wynikających przez wszystkich pośredników, ma na celu wprowadzenie równych i uczciwych zasad prowadzenia działalności gospodarczej w tym obszarze rynku.”
Gotowy projekt zmiany ustawy pojawił się na stronie Kancelarii Prezesa Rady Ministrów, jednak nadal jest on konsultowany – między innymi przez prezesa iTaxi.